TKAT

TKAT - Local Governing Bodies

The Local Governing Body of each of the Academies is responsible for fulfilling the strategic and operational governance role in the conduct of the Academy.

Below you will find a list of all TKAT Academies along with links to details on their Local Governing Body.

TKAT Academies
 
Primary:
Broadfield Primary Academy - chair:  Kenny Fitzpatrick
Dame Janet Primary Academy - chair: Roger Silk (joint with Drapers Mills, Newlands, Northdown, Salmestone)
Drapers Mills Primary Academy - chair:  Roger Silk (joint with Dame Janet, Newlands, Northdown, Salmestone)
East Wickham Primary Academy - chair: Mike Jeffers
Front Lawn Primary Academy - chair: Geoff Conway
Gray’s Farm Primary Academy - chair: Dami Oyebade
Heybridge Primary School - chair: Chris Westall
Hilltop Primary School - chair: Kevin Lucking

Horizon Primary Academy - chair: Carlos Hood and Helen Earnshaw (joint with Orchards)

Maldon Primary - chair:  Jenni Dugdale
Napier Community Primary & Nursery Academy - chair: Stella Dillon
Newlands Primary School - chair:  Roger Silk (joint with Dame Janet, Drapers Mills, Northdown, Salmestone)
Northdown Primary Academy - chair:  Roger Silk ((joint with Dame Janet, Drapers Mills, Newlands, Salmestone)
Pebsham Primary Academy - chair:  Wendy Morgan
Portfield Primary Academy - chair:  Maureen Hensman
Pluckley Church of England Primary School - chair: Vicki Carmichael
Ore Village Primary Academy - chair:  Wendy Morgan
Royal Park Primary Academy- chair:  Zoe Faragher

Salmestone Primary School - chair: Roger Silk (joint with Dame Janet, Drapers Mills, Newlands, Northdown)

Seal Primary Academy - chair:  Geoff Conway

Seymour Primary School - chair:  Joe Sassi
Shenstone Primary School - chair: Janine Wooster
Smarden Primary School - chair:  Thomas Dixon 
Stapleford Abbotts Primary - chair: Colin Daly
Tangmere Primary Academy - chair:  Paul Rowlands
The Bewbush Academy - chair:Judith Crofts
The Mill Primary Academy - chair:  David Nixon
The Oaks Primary School - chair:  Jim Sharpe
Weyfield Primary Academy - chair:  Fotini Stamou
 Willow Brook Primary - Chair:  Helen Todd
 
 
Secondary:
Bridgemary School - chair:  Ben Cooper
Chichester High School - chair:  Peter Waters
Cleeve Park School - chair: Olayinka Williams
Cleeve Meadow School - chair: Peter Smith
Debden Park High School - chair: James Lillingstone
Havant Academy - chair:  Ben Cooper
Hylands School - chair:  Claire Norton
Kemnal Technology College - chair: Dick Brown
King Harold Business & Enterprise Academy - chair: Dick Brown
Miltoncross Academy - chair: Derek Swords
Orchards Academy - chair:  Carlos Hood and Helen Earnshaw (joint with Horizon)
Rainham School for Girls - chair:  Sheila Mann
The Academy, Selsey - chair:  Ben Cooper
Thomas Bennett Community College - chair:  Dick Brown
Welling School - chair:  Lesley West

 

 

.
.
.
.

 

Back to top